EKG:
Elektrokardiografia (EKG) jest jednym z nieinwazyjnych badań kardiologicznych. Badana jest elektryczna czynność mięśnia sercowego. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu na klatce piersiowej oraz kończynach pacjenta elektrod, które gromadzą informacje o elektrycznej pracy serca i przesyłają je do aparatu EKG. Między elektrodami występuje różnica napięcia, a zebrane przez nie dane zapisywane są na taśmie papieru do EKG. Wynik badania EKG nazywany jest elektrokardiogramem.
Na krzywej EKG możemy zaobserwować trzy powtarzające się części, które odpowiadają pełnemu cyklowi serca:
- napłynięcie krwi do przedsionków
- skurcz przedsionków i komór
- wypompowanie krwi z serca.
UKG:
UKG serca to skrót od ultrasonokardiografii. Jest to badanie obrazowe, wykorzystujące fale ultradźwiękowe. Odbijają się one od tkanek i powracają do głowicy urządzenia, co pozwala na zobrazowanie „echo” serca. Częstotliwość fal wykorzystywanych podczas badania to od 1 MHz do 10 MHz.
Badanie jest bezbolesne, wykonywane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Obecne dane wskazują, że UKG serca jest badaniem bezinwazyjnym, tzn. nieniosącym ryzyka uszczerbku na zdrowiu. Najczęściej wykonywane jest UKG przezklatkowe.
W czasie badania UKG można ocenić:
- pracę serca oraz zastawek
- budowę ścian, przedsionków i komór serca
- budowę naczyń krwionośnych
- przepływ krwi
- wady, guzy serca oraz występowanie obecności skrzeplin.
HOLTER EKG:
Badanie Holtera umożliwia całodobową obserwację pracy serca. Stosowane jest w szczególności w wykrywaniu nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśnia sercowego. Holter działa na tej samej zasadzie co badanie EKG serca, jednak wyróżnia go możliwość obserwacji pracy serca przez 24 godziny, podczas codziennego trybu życia. Pozwala to wykryć zaburzenia i arytmie, których zwykłe EKG, trwające kilka minut, nie ma szans wychwycić
Holter RR: